Product Description
Mod External Stiffener for 72" Worksurfaces, Reinforced Steel, Graphite.
Sturdy reinforced steel construction for strength and durability. Delivers additional strength to the worksurface to keep it straight and sturdy.
Why customers choose this product
- Sturdy reinforced steel construction for strength and durability.
- Delivers additional strength to the worksurface to keep it straight and sturdy.
From HON®
- Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability.
- Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
- Choose between modern or traditional laminate finish options.
Technical Specifications
| Global Product Type | Table Cross-Bars & Supports |
|---|---|
| Color(s) | Graphite |
| Overall Width | 60" |
| Overall Depth | 1.5" |
| Overall Height | 1.5" |
| Material(s) | Reinforced Steel |
| Size | 60w x 1.5d x 1.5h |
| For Use With | HON® Mod 72" Worksurfaces |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | For 72" Worksurfaces |
You can only compare four products at once







