Product Description
Standard Bath Tissue, 2-Ply, White, 400 Sheets/Roll, 96 Rolls/Carton.
Economical rolls provide the perfect solution for public restrooms utilizing standard-roll dispensers. Soft paper is gentle on the skin. Strong and reliable.
Why customers choose this product
- Economical.
- Soft.
- Reliable.
- Great for public restrooms with standard-roll dispensers.
Technical Specifications
| Global Product Type | Regular Roll Bath Tissues |
|---|---|
| Tissue Type | Toilet |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Sheets | 400/Roll |
| Width | 3" |
| Length | 4" |
| Color(s) | White |
| Roll Diameter | 4.2" |
| Core Size | 1.7" |
| Product Packaging | Roll |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 100% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Special Features | Individually Wrapped Roll |
You can only compare four products at once















