Premium Poly-Pack Bath Tissue, Septic Safe, 2-Ply, White, 400 Sheets/Roll, 12 Rolls/Pack, 4 Packs/Carton
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Made in USA
Product Description
Premium Poly-Pack Bath Tissue, Septic Safe, 2-Ply, White, 400 Sheets/Roll, 12 Rolls/Pack, 4 Packs/Carton.
Tork® Premium Soft 2-Ply Bath Tissue is a luxurious, extra soft tissue with high brightness for a lasting impression. Elegant embossing enhances bulk and softness. Easy start tail seal to prevent waste. Attractive decor designed to make a great impression. Poly bundles reduce storage space required and packaging waste to manage. Features rapid breakup, ideal for all plumbing systems and safe for septic systems.
Why customers choose this product
- Luxurious, extra soft tissue with high brightness for a lasting impression.
- Poly bundles reduce storage space required and packaging waste to manage.
- Elegantly embossed - enhances the bulk and softness of every sheet.
- Easy start tail seal to prevent waste.
- Rapid break-up capabilities make it perfect for all plumbing systems.
Technical Specifications
| Global Product Type | Regular Roll Bath Tissues |
|---|---|
| Tissue Type | Toilet |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Sheets | 400/Roll |
| Width | 4.1" |
| Length | 4" |
| Color(s) | White |
| Roll Diameter | 4.8" |
| Septic Safe | Yes |
| Core Size | 1.65" |
| Product Packaging | Poly Wrapped |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















