Soft Step Supreme Anti-Fatigue Floor Mat, Rectangular, Black Cross-Hatch Embossed Surface, 24" x 36"
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Made in USA
Product Description
Soft Step Supreme Anti-Fatigue Floor Mat, Rectangular, Black Cross-Hatch Embossed Surface, 24" x 36".
Features 1/2" vinyl construction that ensures higher durability and better resilience than ordinary vinyl sponge mats. Support is provided by vinyl foam structure which reduces fatigue and discomfort. Can easily be cut to any custom size with just a pair of scissors.
Why customers choose this product
- 1/2" vinyl construction ensures higher durability and better resilience than ordinary vinyl sponge mats.
- Reduces fatigue and discomfort; support provided by vinyl foam structure.
- Constructed from a vinyl/nitrile blend for maximum comfort and resilience.
- Beveled edges allow for a smooth transition from floor to mat.
- Ideal for use in customer service counters, hotel registration desks, store check-out stands, reception areas, work stations, restaurant hostess stations, industrial areas, and assembly lines.
Technical Specifications
| Indoor/Outdoor | Indoor |
|---|---|
| Global Product Type | Anti-Fatigue Mats |
| Compatible Surface | Carpeted & Hard Floors |
| Compatible Carpet | Flat to Low Pile |
| Mat Shape | Rectangular |
| Mat Surface | Cross-Hatch Embossed |
| Surface Material | Vinyl-Nitrile |
| Backing Type | Textured |
| Backing Material | Vinyl-Nitrile Blend |
| Mat Edge | Beveled |
| Surface Color | Black |
| Color Family | Black |
| Thickness | 0.5" |
| Width | 24" |
| Length | 36" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















