Product Description
Parquet Scraper Mat, Black Blade Ribbed Rubber Surface, 24" x 36".
Ideal for any outdoor entryway, the Guardian Parquet Scraper Mat's superior molded square pattern features flexible blades to scrape shoes clean while also adding anti-fatigue properties. Once shoes are wiped clean, any debris is then trapped at the mat's base while excess water is stored in a large pan, making these mats an excellent choice for the first step in your floor protection system. Made of 100% rubber, they're also easy to clean—just shake them out, hose off and dry.
Why customers choose this product
- Parquet square pattern for effective dirt and soil removal.
- Flexible blades scrape shoes clean while adding anti-fatigue properties.
- Handles multi-directional traffic.
- Large water pan area to hold excess water.
- Beveled edges for a smooth ground to mat transition.
- Easy to clean, shake out, hose off and dry.
- Made of 100% rubber.
Technical Specifications
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
|---|---|
| Global Product Type | Scraper Mats |
| Compatible Surface | Pavement |
| Mat Shape | Rectangular |
| Mat Surface | Blade Ribbed |
| Surface Material | Rubber |
| Backing Type | Smooth |
| Backing Material | Rubber |
| Surface Color | Black |
| Color Family | Black |
| Thickness | 0.5" |
| Width | 24" |
| Length | 36" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















