EcoGuard Diamond Floor Mats, Rectangular, Charcoal Gray Carpeted Surface, 36" x 48"
Product Description
Attractive diamond pattern enhances your entryway and adds a degree of elegance to your work environments. Carpeted surface is made from PET plastic bottles, and the all rubber backing is made from used tires, preventing landfill waste. Bi-level construction traps dirt below the surface so your interior spaces stay clean and dry. Beveled edges with fashionable fabric border are designed to reduce trips and falls. The durable rubber backing is slip-resistant to keep mat in position. Easy-to-clean-just sweep, shake out or vacuum. Recommended for hard surface floors and low-pile carpet entryways, hallways and lobbies. Using the proper mat at entryways to reduce dust, dirt and pollen and other particles earns 1 LEED point for your company.
Why customers choose this product
- Carpeted surface is made from recycled drinking bottles.
- Durable, recycled crumb rubber backing is wear-resistant and made from used tires.
- Bi-level construction traps dirt below surface.
- Beveled edge reduces trips and falls.
- Fashionable fabric border.
- Easy to clean, just sweep, shake out or vacuum.
- Ideal for use in entranceways, hallways, lobbies and for use on hard surface floors and low-pile carpet.
- 24 oz fibers for superior absorbency.
- Recommended as an indoor mat, but substitutes as an outdoor mat in warm to moderate climates.
Technical Specifications
| Indoor/Outdoor | Indoor |
|---|---|
| Global Product Type | Wiper Mats & Rugs |
| Compatible Surface | Carpeted & Hard Floors |
| Compatible Carpet | Flat to Low Pile |
| Mat Shape | Rectangular |
| Mat Surface | Carpeted |
| Surface Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Backing Type | Textured |
| Backing Material | Crumb Rubber |
| Mat Edge | Beveled |
| Surface Color | Charcoal Gray |
| Color Family | Gray |
| Thickness | 0.25" |
| Width | 36" |
| Length | 48" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 99% |
| Total Recycled Content Percent | 99% |
You can only compare four products at once















