Product Description
Centerpull Roll Towel Dispenser, 8.99 x 8.7 x 12.65, Black.
This centerpull paper towel dispenser boasts a sleek, modern design. It is easy to install, load and use while utilizing the same waffle key across the line. The dispenser is engineered and constructed with durability in mind and able to handle any brand or quality of paper or tissue.
Why customers choose this product
- Sleek, modern design.
- Engineered and constructed with durability in mind.
- Easy to install, load and use while utilizing the same waffle key across the line.
- Viewing windows allow for easy monitoring of paper levels.
- Able to handle any brand or quality of paper or tissue, for operational freedom and cost savings.
Technical Specifications
| Global Product Type | Center Pull Towel Dispensers |
|---|---|
| Towels Dispensers Type | Center-Pull |
| Dispenser Capacity (text) | One 9" Diameter Roll |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | Black |
| Depth | 8.7" |
| Height | 12.65" |
| Width | 8.99" |
| For Roll Size | 9" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















