Product Description
Mechanical Hand Towel Roll Dispenser, H71 System, 12.32 x 9.32 x 15.95, Black.
Tork® Mechanical Hand Towel Roll Dispenser is designed to last in busy restrooms and gives reliability you can count on. Durable and easy to maintain, it delivers a hygienic dispensing experience which reduces consumption with one-at-a-time dispensing. Reduces waste and save money with one-at-a time dispensing. Serves more customers with less maintenance due to high capacity. Easy maintenance with translucent window that shows when a refill is needed. Guaranteed to run well over 360,000 hand dries, saving you time, money and hassle (hand dries based on Essity's internal lab testing).
Why customers choose this product
- Reduces waste and saves money with one-at-a time dispensing.
- Hygienic, touch-free dispensing mechanism.
- High capacity for reduced costs and fewer service interruptions.
- Easy maintenance with translucent window that shows when a refill is needed.
- ADA Compliant to accommodate all your customers and restroom visitors.
Technical Specifications
| Global Product Type | Mechanical Roll Towel Dispensers |
|---|---|
| Towels Dispensers Type | Roll Towel Dispenser |
| Dispenser Capacity (text) | One Roll |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | Black |
| Depth | 9.32" |
| Height | 15.95" |
| Width | 12.32" |
| For Roll Size | 7.8" |
| For Use With | Tork® 7170620, 7171040, 7178040, 717600, 7171400, 7171300, 7171020 |
| Guarantee | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















