Product Description
Mini Mechanical Hand Towel Roll Dispenser, For H71 System, 11.75 x 7.5 x 12.5, Black.
Ideal for environments where space is limited. Designed to fit tight spaces previously reserved for folded towels, the mini mechanical dispenser provides the operational benefits of a larger roll towel dispenser in a compact and attractive design. Fits small spaces like those between cabinets and countertops at just over 12'' high. Increases placement options with reversible cover that can be installed to open from the left or right. Saves maintenance time with at-a-glance refill monitoring through translucent cover.
Why customers choose this product
- Ideal for environments where space is limited.
- Fits tight spaces, like those between cabinets and countertops.
- Provides the operational benefits of a larger roll towel dispenser in a compact and attractive design.
- Dispenses one-at-a-time to control and discourage waste.
- Reversible cover that can be installed to open from the left or right.
- Saves maintenance time with at-a-glance refill monitoring through translucent cover.
- Prevents pilferage with locking cover.
Lead time: Non-Stock Item - Extended Delivery Time
Technical Specifications
| Global Product Type | Mechanical Roll Towel Dispensers |
|---|---|
| Towels Dispensers Type | Roll Towel Dispenser |
| Dispenser Capacity (text) | One Roll |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | Black |
| Depth | 7.5" |
| Height | 12.5" |
| Width | 11.75" |
| For Roll Size | 7.5" |
| For Use With | Tork® 7674540 |
| Guarantee | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















