Blow-Molded Plastic Picnic Table, Rectangular, 72 x 60 x 30, White Top, White Base/Legs
$573.51
$458.81/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Blow-Molded Plastic Picnic Table, Rectangular, 72 x 60 x 30, White Top, White Base/Legs.
The Global Industrial™ 6 ft Outdoor Blow-Molded Plastic Picnic Table is made of sturdy HDPE plastic to endure extreme low temperatures, chemicals, and forceful impacts. This picnic table sits 6-8 people, making it a great choice for parks, school yards, and other outdoor locations. The material is moisture-proof, easy-to-clean, stain-resistant, and will not chip or crack. Its honeycomb design adds extra rigidity to the table while keeping it lightweight for simple relocating from one location to another. Rounded edges at each table corner offer added safety. Steel powder coat frame is 1.5" in diameter. Tabletop is 1.36" thick.
Why customers choose this product
- Evenly-distributed and robust weight capacity of 1,000 lbs.
- The honeycomb design adds extra rigidity yet keeps the table lightweight for easy rearrangement.
- Moisture-proof table is stain-resistant and will not chip or crack.
- Sits 6-8 people, making it a great choice for parks, school yards, and other outdoor locations.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Global Product Type | Picnic Tables |
|---|---|
| Top Color | White |
| Color Family | White |
| Base Color | White |
| Top Shape | Rectangular |
| Top Thickness | 1.36" |
| Overall Width | 72" |
| Overall Depth | 60" |
| Height (Max) | 30" |
| Top Material | Plastic |
| Base/Leg Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | Supports up to 1,000 lbs evenly distributed |
| Edge Detail Profile | Rounded |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Compliance Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















