ADA Compliant Expanded Steel Picnic Table, Rectangular, 96 x 60 x 29.5, Black Top and Base
$1,845.41
$1,476.33/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
ADA Compliant Expanded Steel Picnic Table, Rectangular, 96 x 60 x 29.5, Black Top and Base.
ADA and Wheelchair Accessible Expanded Steel Picnic Tables are inclusive and ADA compliant. These heavy-duty, wheelchair-friendly picnic tables feature one less bench to accommodate wheelchair users. Constructed with galvanized steel and a thermoplastic coating, our handicap-accessible picnic tables are perfect for parks and other outdoor areas.
Why customers choose this product
- Designed to meet ADA (Americans with Disabilities Act) compliance standards.
- Table has 24" of clearance on either tableside.
- Thermoplastic coating resists fading, mold and vandalism.
- Features an opening at the top for an umbrella.
- Designed with beveled corners for enhanced safety.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Global Product Type | Picnic Tables |
|---|---|
| Top Color | Black |
| Color Family | Black |
| Base Color | Black |
| Top Shape | Rectangular |
| Overall Width | 96" |
| Overall Depth | 60" |
| Height (Max) | 29.5" |
| Top Material | Expanded Metal |
| Base/Leg Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 1,000 lbs |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















