Product Description
A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish. Abrasion- and stain-resistant laminate with elegant hardwood trim. Four doors conceal two storage compartments. Self-closing, adjustable hinges plus valance to hide optional task lighting.
Why customers choose this product
- A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish.
- Abrasion- and stain-resistant laminate with elegant hardwood trim.
- Four doors conceal two storage compartments.
- Self-closing, adjustable hinges plus valance to hide optional task lighting.
From HON®
A management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish. Contract grade high-pressure laminate provides maximum protection against scratches and spills. Waterfall-shaped edges and rounded corners are easy on arms. Robust construction endures moving and handling to ensure a long life. Desks, credenzas, returns, files, storage cabinets and bookcases ship fully assembled (ready to set in place) to ease and speed installation. Locks to secure files and storage; HON "One Key" interchangeable lock design makes re-keying quick and easy. Grommets in desk, credenzas, bridges and returns to route/hide cords and reach power outlets.
- Iconic Design, Lasting Performance.
- Contract grade high-pressure laminate provides maximum protection against scratches and spills.
- Waterfall-shaped edges and rounded corners are easy on arms.
- Robust construction endures moving and handling to ensure a long life.
- Desks, credenzas, returns, files, storage cabinets and bookcases ship fully assembled (ready to set in place) to ease and speed installation.
- Locks to secure files and storage; HON "One Key" interchangeable lock design makes re-keying quick and easy.
- Grommets in desk, credenzas, bridges and returns to route/hide cords and reach power outlets.
What's in the package
(4) Doors; Hinges
Technical Specifications
| Color(s) | Cognac |
|---|---|
| Global Product Type | Office Hutches |
| Color Family | Cherry |
| Overall Width | 56.63" |
| Overall Depth | 14.63" |
| Overall Height | 37.13" |
| Material(s) | High-Pressure Laminate |
| Edge Detail Profile | Rounded Corner; Waterfall Edge |
| Door Quantity | 4 |
| Number of Compartments | 2 |
| For Use With | 10700 Series 60" Wide Kneespace Credenza |
| Series Name | HON® 10700 Series |
| Package Includes | (4) Doors; Hinges |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
You can only compare four products at once















