Product Description
Hard-working, good-looking and built to survive a lifetime of overtime. Multi-compartment format increases your workstation storage potential. Self-closing, adjustable hinged doors neatly enclose your important supplies and belongings to keep your workstation looking clean and professional. Premium, scratch-and stain-resistant, multi-ply laminate surfaces stand up to just about anything: dropped objects, spills, even boiling liquids. Straight, square edges deliver a streamlined look. Stack-On Storage Units pair perfectly with 10500 Series™ Desks and Credenzas.
Why customers choose this product
- Hard-working, good-looking and built to survive a lifetime of overtime.
- Multi-compartment format increases your workstation storage potential.
- Self-closing, adjustable hinged doors.
- Durable, easy-care scratch-, spill- and stain-resistant laminate surfaces.
- Straight, square edges for a streamlined look.
- Pairs perfectly with 10500 Series™ Desks and Credenzas.
From HON®
The workhorse of the workplace. Designed to maximize any office space with a variety of flexible layout possibilities. Durable, easy-care laminate surfaces are scratch-, spill- and stain-resistant. Strong inner frame construction ensures trouble-free performance and a long productive life. Bookcases, desks, credenzas, returns, storage cabinets, files and pedestals ship fully assembled for fast and easy integration and installation. Grommets on desk, bridge and return tops route and hide cords. The bottom line? The 10500 Series™ simply gives you more for less.
- The workhorse of the workplace.
- Designed to maximize any office space with a variety of flexible layout possibilities.
- Durable, easy-care scratch-, spill- and stain-resistant laminate surfaces.
- Strong inner frame construction—built for trouble-free performance and long life.
- Bookcases, desks, credenzas, returns, storage cabinets, files and pedestals ship fully assembled for fast and easy installation.
- Route and hide cords with the cable-management grommets on desk, bridge and return tops.
What's in the package
(4) Doors
Technical Specifications
| Color(s) | Harvest |
|---|---|
| Global Product Type | Office Hutches |
| Color Family | Oak |
| Overall Width | 60" |
| Overall Depth | 14.63" |
| Overall Height | 37.13" |
| Material(s) | Woodgrain Laminate |
| Edge Detail Profile | Straight Edge |
| Door Quantity | 4 |
| Number of Compartments | 2 |
| For Use With | 10500 Series 60" Wide Kneespace Credenza, 60" Wide Rectangular Top Desk; Task Light |
| Series Name | HON® 10500 Series |
| Package Includes | (4) Doors |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
You can only compare four products at once















