TimeTrax EZ Time and Attendance System, Digital Display, Black
Sold out
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Made in USA
Product Description
TimeTrax EZ Time and Attendance System, Digital Display, Black.
Automated time and attendance system is quick and simple to use. Ethernet-ready—just plug into any networked jack and go. Accommodates 50; can be expanded up to 6,000 employees. Mix and match any Pyramid Ethernet terminal time within the same network. Software exports hours directly to most major payroll providers. Includes EZ terminal, swipe badges, software, power supply, cables, mounting bracket and instruction manual. Requires Windows® XP or Windows® Vista. Manufacturer's limited one-year warranty. Silver and blue.
Why customers choose this product
- Automated time and attendance system is quick and simple to use.
- Provides solutions for almost every industry.
- Ethernet-ready—just hook the unit to any networked Ethernet jack and you're on your way.
- Accommodates 50 employess; upgradable to 6,000.
- Exports hours directlly to most major payroll providers.
- Includes EZ terminal, 50 swipe badges, Time Trax software, power supply, cables, mounting bracket and Quick Start guide.
- Manufacturer's limited one-year warranty.
What's in the package
Swipe Badges; TimeTrax Software; Power Supply; Cables; Mounting Bracket; Instruction Manual
Technical Specifications
| Global Product Type | Electronic Time Clocks |
|---|---|
| Time Clock Type | Electronic |
| Number of Employees | 50 |
| Display Type | Digital |
| Software Compatibility | ADP®; Paychex®; QuickBooks®; Windows® XP |
| Color(s) | Black |
| Width | 5" |
| Depth | 2" |
| Height | 5.75" |
| Package Includes | Swipe Badges; TimeTrax Software; Power Supply; Cables; Mounting Bracket; Instruction Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















