Product Description
HN1500 Electronic Non-Calculating Time Clock Bundle, Digital Display, Beige/Green.
While most punch card time clocks do only one thing—track in and out punches—uPunch™ HN1500 time clock does more by eliminating double punching with an automatic card feed and computerized alignment.
Why customers choose this product
- Insert the time card in the top slot and the time clock will automatically position it.
- Ergonomic button design offers six punch options.
- Functional, easy-to-read oversized backlit LCD screen.
- Safeguard against fraud with lockable access to settings.
What's in the package
(100) Time Cards; (2) Keys; (1) Ribbon
Technical Specifications
| Global Product Type | Electronic Time Clocks |
|---|---|
| Time Clock Type | Electronic |
| Number of Employees | 100 |
| Display Type | Digital |
| Operating Method | Non-Calculating |
| Color(s) | Beige/Green |
| Mounting Details | Desk; Wall |
| Width | 11.5" |
| Depth | 12" |
| Height | 11.25" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | (100) Time Cards; (2) Keys; (1) Ribbon |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















