Product Description
Wonder-Pro Mat, Rectangular, Charcoal Gray Cut Pile Surface, 36" x 60".
Wonder-Pro is Crown's classic plush olefin mat. It helps protect floors with a vinyl backing moisture barrier. As a wiper, Wonder-Pro plays a major role in the retention of water and fine dust so fewer contaminants enter the building. Retains 60% more liquid and fine dirt than most standard mats. Resist fading, staining, mold and mildew. For interior areas with medium traffic.
Why customers choose this product
- Retains 60% more liquid and fine dirt than most standard mats.
- Resist fading, staining, mold and mildew.
- Classic plush olefin mat.
- Vinyl backing moisture barrier protects floors.
Technical Specifications
| Indoor/Outdoor | Indoor |
|---|---|
| Global Product Type | Wiper Mats & Rugs |
| Compatible Surface | Hard Floors |
| Grade | Medium Duty |
| Mat Shape | Rectangular |
| Mat Surface | Cut Pile |
| Surface Material | Polypropylene |
| Backing Material | ThermoFlex™ Vinyl |
| Surface Color | Charcoal Gray |
| Color Family | Gray |
| Thickness | 0.44" |
| Width | 36" |
| Length | 60" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















