Product Description
Under Desk Keyboard Drawer, 23w x 14d, Black.
Height adjustable track with ball bearing hardware ensures smooth operation. Includes gel wrist rest with antimicrobial product protection which inhibits the growth of microorganisms, such as bacteria, that can cause stains, odors and product degradation. Also includes a Precise™ Mouse Pad with battery saving design that enhances the precision of optical mice at fast speeds and extends battery life of wireless mice up to 50%.
Why customers choose this product
- Featuring three distinct height positions to ensure the ideal working posture.
- Includes an extra-wide tray to match virtually all keyboards.
- Steel ball bearings provide smooth operation and movement.
- Includes an easy to clean leatherette gel wrist rest and a retractable mousing pad with the 3M™ Precise™ Mouse Pad with battery saving design.
- Workstation Type—Straight.
What's in the package
Precise™ Optical Mousing Surface; Full-Width Gel Wrist Rest
Technical Specifications
| Global Product Type | Pullout Keyboard Drawers |
|---|---|
| Workstation Type | Straight |
| Sit-to-Stand Option | No |
| Height (+/- Desktop) | -1.75" Below to -3.5" Below |
| Keyboard Tray Dimensions (W x D) | 23" x 14" |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Mouse Tray Dimensions (W x D) | Incl. in Keyboard Platform |
| Mouse Tray Swivel | No |
| Wrist Rest Included | Yes |
| Wrist Rest Type | Gel Filled |
| Glide Track Length | 16" |
| Material(s) | Steel |
| Package Includes | Precise™ Optical Mousing Surface; Full-Width Gel Wrist Rest |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Antimicrobial product protection: Gel-filled wrist rest with antimicrobial protection inhibits the growth of microorganisms, such as bacteria, on the product surface, that can cause stains, odors and product degradation. |
You can only compare four products at once













