Product Description
Knob Adjust Keyboard Tray With Highly Adjustable Platform, Black.
Highly adjustable keyboard tray features lateral adjustment, 5 1/2" height range, 360° swivel and +15°/-15° tilt. Easy height and tilt adjustment; just loosen knob, position tray as desired, then re-tighten knob. Independent articulating mouse platform can be mounted right or left. It's perfect for shallow workstations where mounting depth is at least 17 1/2". Leatherette gel wrist rests with antimicrobial product protection. Precise™ mousing surface extends battery life.
Why customers choose this product
- Highly adjustable keyboard tray features lateral adjustment, 6" height range, 360° swivel and +15°/-15° tilt.
- Easy height and tilt adjustment; just loosen knob, position tray as desired, then re-tighten knob.
- Adjusts to 1 1/2" above mounting surface and 4 1/2" below mounting surface.
- Articulating mousing platform adjusts in all directions, tilts forward and back, and can be mounted on the right or left side of the keyboard platform.
- Leatherette gel wrist rests with antimicrobial product protection.
- Precise™ mousing surface extends battery life.
From 3M™
- Efficient design allows you to adjust both height and tilt with just a twist; simply loosen knob, position tray as desired, then re-tighten knob.
- Mousing surface can be positioned left or right.
- Gel wrist rests with antimicrobial product protection inhibits the growth of microorganisms, such as bacteria, that can cause stains, odors and product degradation.
- Leatherette wrist rest cover is more durable than fabric and easier to clean.
What's in the package
Keyboard Tray with 17 3/4" Track; Gel-Filled Wrist Rest; 3M™ Precise™ Mouse Pad
Technical Specifications
| Global Product Type | Pullout Keyboard Drawers |
|---|---|
| Workstation Type | Straight |
| Sit-to-Stand Option | No |
| Weight Capacity | 70 lb |
| Height (+/- Desktop) | +1.5" Above to -4.5" Below |
| Keyboard Tray Dimensions (W x D) | 19.5" x 10.63" |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Rotation (Degrees) | 360° |
| Tilt (Degrees) | +15°/-15° |
| Mouse Tray Dimensions (W x D) | 7" x 9.25" |
| Mouse Tray Swivel | No |
| Wrist Rest Included | Yes |
| Wrist Rest Type | Gel Filled |
| Glide Track Length | 17.75" |
| Material(s) | Plastic; Steel |
| Package Includes | Keyboard Tray with 17 3/4" Track; Gel-Filled Wrist Rest; 3M™ Precise™ Mouse Pad |
| Compliance Standards | Meets BIFMA Specifications (x5.6-2016) |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 25% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 25% |
| Disclaimer Statement | Antimicrobial product protection: Gel-filled wrist rests with antimicrobial protection inhibits the growth of microorganisms, such as bacteria, on the product surface, that can cause stains, odors and product degradation. |
You can only compare four products at once













