Product Description
Stainless Steel Shower Curtain Hook.
Hooks are compatible with nearly any shower curtain and liner. Press-and-hook catch simplifies use. Rust-resistant stainless steel.
Why customers choose this product
- Compatible with nearly any shower curtain and liner.
- Press-and-hook catch.
- Rust-resistant stainless steel.
Lead time: Non-Stock Item - Extended Delivery Time
Technical Specifications
| Hanger/Hook Type | Hook |
|---|---|
| Global Product Type | Curtain Hooks |
| Width | 0.13" |
| Depth | 1.38" |
| Height | 2.56" |
| Finish | Stainless Steel |
| Hook Material | Stainless Steel |
| Hook Color | Stainless Steel |
| For Use With | Bobrick 207, 6047, 6107 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | For 1" and 1.25" diameter shower curtain rods. |
You can only compare four products at once
















