Product Description
Needle-Rib Wiper/Scraper Mat, Rectangular, Brown Ribbed Surface, 48" x 72".
Keep those unwanted guestsdirt and moistureoff the invite list by using Needle-Rib wiper/scraper mats. Rugged grooves and ribbed polypropylene needle fibers trap and hide dirt before it enters your building or office. Beveled edges reduce the risk of tripping, while a vinyl backing helps keep mat in place. Wear-resistant, color-fast design for light- to medium-traffic areas. For indoor use. Total Confidence Warranty.
Why customers choose this product
- Protects carpets and floors.
- Rugged grooves and ribbed polypropylene needle fibers.
- Beveled edges and vinyl backing.
- Wear-resistant, color-fast design.
- For indoor use.
Lead time: Non-Stock Item - Extended Delivery Time
Technical Specifications
| Indoor/Outdoor | Indoor |
|---|---|
| Global Product Type | Scraper/Wiper Mats |
| Compatible Surface | Hard Floors |
| Mat Shape | Rectangular |
| Mat Surface | Ribbed |
| Surface Material | Polypropylene |
| Backing Type | Non-Skid |
| Backing Material | Vinyl |
| Mat Edge | Beveled |
| Surface Color | Brown |
| Color Family | Brown |
| Thickness | 0.38" |
| Width | 48" |
| Length | 72" |
| Green Information | Surface contains 50% total recycled content. |
You can only compare four products at once















