MidMod Storage Desk, Gold Pull, 59.7" x 29.4" x 29.5", Espresso
$563.06
$450.45/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
MidMod Storage Desk, Gold Pull, 59.7" x 29.4" x 29.5", Espresso.
Geometric forms and clean lines of this mid-century modern desk with storage allow you to curate an inspired office space. Rectangular desktop provides space for a laptop and peripherals. Built-in shelving system creates space for file folders, office supplies and personal items, keeping everything you need for the day's work close at hand. Desk surface and storage unit feature cord management grommets to conceal cables. Features oval rubberwood legs for added stability and long-lasting use.
Why customers choose this product
- Mid-century modern style features geometric forms and clean lines.
- Rectangular desktop provides space for a laptop and peripherals.
- Built-in shelving system creates space for file folders, office supplies and personal items.
- Desk surface and storage unit feature cord management grommets to conceal cables.
- Oval rubberwood legs for added stability and long-lasting use.
Technical Specifications
| Global Product Type | Desk Tables |
|---|---|
| Series Name | Union & Scale™ MidMod |
| Worksurface/Base Color | Espresso |
| Color Family | Brown |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Material | Laminate |
| Base Material | Wood |
| Overall Width (Max) | 59.7" |
| Overall Depth (Max) | 29.4" |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Pedestal Count | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 2 |
| Shelf Type(s) | Utility |
| Shelf Color | Espresso |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | CARB II Compliant; EPA Compliant; GREENGUARD Certified; ISO 9001; ISO 14001 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















