Urban Series Desk Workstation, 47.25" x 23.75" x 29.5", Ash
Sold out
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Urban Series Desk Workstation, 47.25" x 23.75" x 29.5", Ash.
Create the ideal space to work comfortably. Modern, elegant design is perfect for any home or office. Easy to clean laminate surface resists scratches, spills and stains. Easy to assemble without tools. Steel legs hold up to heavy use and frequent relocation.
Why customers choose this product
- Long-lasting.
- Easy to assemble.
- High-quality material to keep your desk standing for years.
- Easy to clean.
From Linea Italia®
- Create the ideal space to work comfortably.
- Modern, elegant design is perfect for any home or office.
- Easy to clean laminate surface resists scratches, spills and stains.
- Easy to assemble without tools.
Technical Specifications
| Global Product Type | Desk Tables |
|---|---|
| Series Name | Linea Italia® Urban Series |
| Worksurface/Base Color | Ash |
| Color Family | Gray |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Material | Laminate |
| Worksurface Thickness | 0.75" |
| Base Material | Steel |
| Overall Width (Max) | 47.25" |
| Overall Depth (Max) | 23.75" |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Pedestal Count | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















