Expanded Steel Picnic Table, Rectangular, 96 x 62 x 29.5, Red Top, Red Base/Legs
Sold out
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Expanded Steel Picnic Table, Rectangular, 96 x 62 x 29.5, Red Top, Red Base/Legs.
This collection of Expanded Steel Picnic Tables is made with galvanized steel and a zinc powder-coat finish for durability and protection against the elements. Featuring a mesh design, these metal picnic tables are comfortable and perfect for outdoor events. The expanded metal picnic table is able to retain structural integrity throughout use.
Why customers choose this product
- Evenly-distributed and robust weight capacity of 1,000 lbs.
- Galvanized steel frame with a zinc-rich powder coat finish offers a strong defense against the elements.
- Tabletop accepts an umbrella pole up to 1.5" diameter.
- Mounting tabs allow anchoring to the ground for stability and security.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Global Product Type | Picnic Tables |
|---|---|
| Top Color | Red |
| Color Family | Red |
| Base Color | Red |
| Top Shape | Rectangular |
| Overall Width | 96" |
| Overall Depth | 62" |
| Height (Max) | 29.5" |
| Top Material | Expanded Metal |
| Base/Leg Material | Steel |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















