Product Description
EcoStep Wiper Mat, Rectangular, Charcoal Gray Cut Pile Surface, 48" x 72".
P.E.T. fiber surface wiper mat. Vinyl backing for durability and optimal floor surface protection. Quality plush surface wipes and dries shoes and grasps fine dust. Retains up to 20% more moisture than standard olefin wiper mats. Prevents floor deterioration and trip hazards due to slippery entrances and corridors. Use in combination with the EcoPlus+ wiper/scraper mat for best results.
Why customers choose this product
- Vinyl backing for durability and optimal floor surface protection.
- Quality plush surface wipes and dries shoes and grasps fine dust.
- Retains up to 20% more moisture than standard olefin wiper mats.
- Prevents floor deterioration and trip hazards due to slippery entrances and corridors.
- Use in combination with the EcoPlus+ wiper/scraper mat for best results.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Indoor/Outdoor | Indoor |
|---|---|
| Global Product Type | Wiper Mats & Rugs |
| Compatible Surface | Hard Floors |
| Mat Shape | Rectangular |
| Mat Surface | Cut Pile |
| Surface Material | Polyethylene Terephthalate (PET) Polyester |
| Backing Material | Vinyl-Organic Resin Blend |
| Surface Color | Charcoal Gray |
| Color Family | Gray |
| Thickness | 0.31" |
| Width | 48" |
| Length | 72" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 98% |
| Total Recycled Content Percent | 98% |
You can only compare four products at once















