Product Description
Keeping your building's indoor surfaces clean is as easy as 1-2-3. These mats are designed to work together at entryways with medium to heavy foot-traffic, including those at office buildings, stores, schools, museums, restaurants and hotels. Start outside with the Fore-Runner™ Scraper Mat. Then use the Cross-Over™ Wiper/Scraper Mat in the breezeway followed by the moisture-absorbing Wall-A-Way™ Wiper Mat to complete the job in the foyer. Cross-Over™ Wiper/Scraper Mats combine coarse scraper yarn with absorbent yarn to create a loop-pile surface that cleans shoes while absorbing excess moisture.
Why customers choose this product
- Keep entrance areas clean and tidy.
- Combines coarse scraper yarn with absorbent yarn.
- Loop-pile surface cleans shoes and soaks up moisture.
- Attractive stain- and fade-resistant two-tone colors.
- Thermo-Flex™ vinyl backing for superior floor protection.
- Stay-in-place design.
- Ideal for interior areas.
From Crown
Keeping your building's indoor surfaces clean is as easy as 1-2-3. These mats are designed to work together at entryways with heavy foot-traffic, including those at office buildings, stores, schools, restaurants and hotels. Start outside with the Fore-Runner™ Scraper Mat. Then use the Cross-Over™ Wiper/Scraper Mat in the breezeway. The moisture-absorbent Walk-A-Way™ Wiper Mat completes the job in the foyer.
- Mats work together at entryway to keep your facility clean.
- Ideal for places with heavy foot-traffic, such as office buildings, stores, schools, restaurants and hotels.
- Fore-Runner™ Scraper Mat is used on the outside.
- Cross-Over™ Wiper/Scraper Mat is used in the breezeway.
- Moisture-absorbent Walk-A-Way™ Wiper Mat completes the job in the foyer.
Lead time: Non-Stock Item - Extended Delivery Time
Technical Specifications
| Indoor/Outdoor | Indoor |
|---|---|
| Global Product Type | Scraper/Wiper Mats |
| Compatible Surface | Hard Floors |
| Grade | Medium to Heavy Duty |
| Mat Shape | Rectangular |
| Mat Surface | Carpeted |
| Surface Material | Olefin-Polypropylene |
| Backing Type | Smooth |
| Backing Material | Vinyl |
| Surface Color | Brown |
| Color Family | Brown |
| Thickness | 0.31" |
| Width | 48" |
| Length | 72" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | NFSI High Traction Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















