Check Rack, 48 x 0.75 x 2, Silver, 6/Carton
Sold out
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Check Rack, 48 x 0.75 x 2, Silver, 6/Carton.
Our Slide Check Racks have an innovative design that provides secure check holding and sliding. Durable, polished glass marbles allow a smooth sliding motion and won't melt even in the hottest of kitchen environments. Tough anodized aluminum construction and secure screw-on end caps ensure long life and durability.
Why customers choose this product
- Sliding check racks are ideal for providing smooth, secure check holding and sliding for busy kitchens.
- Made of strong anodized aluminum secured with screw-on end caps to withstand hot kitchens for extended use.
- Polished glass beads allow for smooth sliding motion for quick service without melting.
- Sleek design blends in flawlessly in front-of-house and open-kitchen environments.
- Mounting screw pack included.
What's in the package
Mounting Screws
Lead time: Non-Stock Item - Extended Delivery Time
Technical Specifications
| Global Product Type | Food Service Racks |
|---|---|
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Type(s) | Rack |
| Document Size Accommodation | Order Tickets |
| Material(s) | Anodized Aluminum |
| Color(s) | Silver |
| Color Family | Silver |
| Overall Width | 48" |
| Overall Depth | 0.75" |
| Overall Height | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | Mounting Screws |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















