Product Description
Keep supplies neatly at hand. The Whalen wire shelving unit holds up to 200 lbs per shelf, evenly distributed. Features adjustable shelf heights to accommodate various item sizes and an open design to keep stored items visible. Made of steel with durable black epoxy finish that resists rust, chips and corrosion, while wire construction provides adequate air flow and high visibility of stored goods from every side. Four shelves adjust in 1" intervals allowing you to change the configuration as your storage needs evolve. Easy snap-together assembly — no tools required. Floor-leveling feet with protective plastic pads provide added stability. Shelving unit offers plenty of storage space for any office, garage or utility room.
Why customers choose this product
- Keep supplies neatly at hand.
- Holds up to 200 lbs per shelf, evenly distributed.
- Steel construction with durable epoxy finish resists rust, chips and corrosion.
- Four shelves adjust in 1" intervals allowing you to change the configuration as you need.
- Floor-leveling feet with protective plastic pads provide added stability.
- Easy snap-together assembly — no tools required.
Technical Specifications
| Global Product Type | Multiuse Shelving, Open |
|---|---|
| Number of Shelves | 4 |
| Shelf Type(s) | Adjustable |
| Shelf Depth | 14" |
| Shelf Capacity (Weight) | 200 lbs |
| Material(s) | Steel |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Overall Width | 36" |
| Overall Depth | 14" |
| Overall Height | 54" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds NSF International Standard |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















