Product Description
Air Step Anti-Fatigue Mat, Rectangular, Black Ribbed Surface, 36" x 60".
Provide your workers with comfort and safety. The vinyl foam structure makes standing for a long time less uncomfortable, while the ribbed surface increases safety by helping to reduce dangerous slips and falls.
Why customers choose this product
- Reduces fatigue and discomfort.
- 3/8" vinyl construction ensures higher durability and better resilience than ordinary vinyl sponge mats.
- Support provided by vinyl foam structure.
- Can easily be cut to any custom size with just a pair of scissors.
- Ideal for use in customer service counters, registration desks, store check out stands, reception areas, work stations, hostess stations, industrial areas, and assembly lines.
Technical Specifications
| Indoor/Outdoor | Indoor |
|---|---|
| Global Product Type | Anti-Fatigue Mats |
| Compatible Surface | Carpeted & Hard Floors |
| Compatible Carpet | Flat to Low Pile |
| Mat Shape | Rectangular |
| Mat Surface | Ribbed |
| Surface Material | Polypropylene |
| Backing Type | Textured |
| Backing Material | Vinyl |
| Mat Edge | Tapered |
| Surface Color | Black |
| Color Family | Black |
| Thickness | 0.38" |
| Width | 36" |
| Length | 60" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















