Adjustable Keyboard Platform with SmartFit System, 21.25w x 10d, Black
Sold out
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Adjustable Keyboard Platform with SmartFit System, 21.25w x 10d, Black.
Uses SmartFit® System Measure, Adjust, Fit. Workspace that works for you. Set up your keyboard area with ergonomics in mind. Match the modular platform system to your SmartFit personal comfort color. You can then use all 3 platforms for a large mousing area or remove one platform if you have a smaller desk. Keyboard and mouse wrist rest is included. Low profile, 11" articulating arm sits under desk and is able to adjust 6" in height, +/-15° tilt and rotates 360°. Track is 19". For straight workstations.
Why customers choose this product
- Unique modular platforms adjust for different sized keyboarding surfaces.
- Use all three platforms or just one.
- Includes wrist rest for keyboard.
- Utilizes easy color-coded window for instant color adjustments.
- Keyboard arm sits below desk. 6" height and 15° tilt adjustable with 360° rotation.
- Arm measures 11" and track is 19" to fit straight workstations.
Technical Specifications
| Global Product Type | Fixed Keyboard Platforms |
|---|---|
| Workstation Type | Straight |
| Sit-to-Stand Option | No |
| Height (+/- Desktop) | +0" Above to -6" Below |
| Keyboard Tray Dimensions (W x D) | 21.25" x 10" or 30.5" x 10" |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Tilt (Degrees) | +15°/-15° |
| Mouse Tray Dimensions (W x D) | Incl. in Keyboard Platform |
| Mouse Tray Swivel | No |
| Wrist Rest Included | Yes |
| Glide Track Length | 19" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Standard-11" arm for use with straight workstations. |
You can only compare four products at once













