Absorba Select Entry Mat, Rectangular, Pepper/Black Crush-Resistant Needle-Punched Surface, 48" x 72"
Product Description
Classic commercial mat with a crush-resistant surface has been re-engineered with added weight for extra durability. Long-lasting, phthalate-free rubber backing and border keep moisture on the mat and away from indoor flooring. The polypropylene needlepunch carpeted surface is fade-resistant, holds up to 1.5 gallons of water per square yard, and dries quickly. Manufactured with no underside grippers to provide more area-to-surface contact with the floor. Weighing about 127 ounces per square yard, the mat is meant to stay in place. Ideal for use in interior or exterior high-traffic areas such as commercial buildings, hotels, restaurants, schools, businesses and homes. Easy to clean: simply shake, sweep, or hose off.
Why customers choose this product
- Rubber-reinforced surface nubs effectively remove dirt and mositure from shoes.
- Long-lasting, phthalate-free rubber backing and border keeps moisture on the mat and way from indoor flooring.
- Polypropylene needlepunch carpet is fade-resistant and dries quickly.
- Holds 1.5 gallons of water per square yard.
Technical Specifications
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
|---|---|
| Global Product Type | Wiper Mats & Rugs |
| Compatible Surface | Hard Floors; Pavement |
| Grade | Heavy Duty |
| Mat Shape | Rectangular |
| Mat Surface | Crush-Resistant Needle-Punched |
| Surface Material | Polypropylene |
| Backing Type | Smooth |
| Backing Material | Phthalate-Free Rubber |
| Surface Color | Pepper/Black |
| Color Family | Black |
| Thickness | 0.38" |
| Width | 48" |
| Length | 72" |
| Absorbency Volume | Up to 1.5 gal per Square Yard |
| Weight Capacity | 1,000 lb |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















