Product Description
Simple switch-control office brewer that does not require plumbing or special wiring. Just pour cold water in the top and coffee brews immediately. Features two separately controlled warmers. Low profile design fits on most countertops. Stainless steel hood and base with black accents cleans easily with a damp cloth. SplashGard® funnel deflects hot liquids away from hands. Brewing capacity: 3.8 gallons per hour. Server(s) sold separately.
Why customers choose this product
- Simple switch-control office coffee brewer that does not require plumbing or special wiring.
- Two separately controlled warmers (one upper, one lower) maintain coffee serving temperature.
- Low profile design fits on most counter tops.
- Stainless steel hood and base with black accents cleans easily with a damp cloth.
- SplashGard® funnel deflects hot liquids away from hands.
- Brewing capacity: 3.8 gallons per hour.
From BUNN®
Simple switch-control office coffee brewers do not require plumbing or special wiring. Feature robust stainless steel tank and copper tubing. Separately controlled warmers maintain coffee serving temperature. Stainless steel hood and base with black accents clean easily with a damp cloth. SplashGard® funnel deflects hot liquids away from hands. Brewing capacity: 3.8 gallons per hour.
- Robust stainless steel tank and copper tubing.
- Separately controlled warmers maintain coffee serving temperature.
- No plumbing required.
- Stainless steel hood and base with back accents clean easily with a damp cloth.
- Brewing capacity: 3.8 gallons per hour.
What's in the package
Water Pitcher; Coffee Funnel; (25) Filters
Technical Specifications
| Global Product Type | Commercial Drip Coffee Brewers |
|---|---|
| Number of Cups | 12 |
| Number of Burners | 2 |
| Warmer | Yes |
| Interior Volume Capacity | 3.8 gal |
| Width | 16.2" |
| Depth | 8" |
| Number of Warmers | 2 |
| For Use With | BUNN® 1M5002, 6100, 6101, BLAC, ORN |
| Height | 20.2" |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Carafe Material | Glass |
| Color(s) | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | Water Pitcher; Coffee Funnel; (25) Filters |
| Compliance Standards | UL Listed |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















