USB 3.0 SuperSpeed Charging Hub, 6 Ports, Black
Sold out
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
USB 3.0 SuperSpeed Charging Hub, 6 Ports, Black.
Provides two USB 3.0 SuperSpeed peripheral ports, four USB 2.0 High-Speed peripheral ports, and one charging port for charging tablets such as an iPad. Two of the USB 2.0 ports have convenient top plugging, for thumb drive access. Dedicated 2AMP charging port supplies the extra amperage needed to charge tablets, which most USB hubs do not include. Plug-and-Play... no software or drivers required. Automatically switches to the highest speed supported by the peripheral. Windows (compatible with Windows 10) and Mac compatible.
Why customers choose this product
- 6-Port USB 3.0 SuperSpeed Charging Hub.
- USB 3.0 Hub with two USB 3.0 SuperSpeed ports and four USB 2.0 High-Speed ports.
- One dedicated port for Tablet charging ( 5V, 2A ).
- USB 2.0 ports support up to 500mA per port.
- USB 3.0 ports support up to 900mA per port.
- Top mount ports for Thumb Drive connections.
- No software or drivers required.
- Windows (compatible with Windows 10) and Mac compatible.
- LED power indicator light.
What's in the package
3 ft USB 3.0 A-B Cable; Power Adapter
Technical Specifications
| Global Product Type | 6 Port Hubs |
|---|---|
| Number of Ports | 6 |
| For Use With | USB Devices |
| Transfer Rate | 480 Mbps |
| Width | 4" |
| Depth | 2.25" |
| Height | 1" |
| Color(s) | Black |
| Connector/Port/Interface | USB 3.0; USB 2.0 |
| Connects Devices (From/To) | Computer to Peripherals |
| For Device Type | USB Enabled Devices |
| OEM/Compatible | OEM |
| Operating System Compatibility | Mac®; Windows® |
| Package Includes | 3 ft USB 3.0 A-B Cable; Power Adapter |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















