Upper Workbench Shelf, 6 Single Outlets, For Use With 60" Wide Workbenches, 100 lb Weight Capacity
$210.36
$168.29/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Upper Workbench Shelf, 6 Single Outlets, For Use With 60" Wide Workbenches, 100 lb Weight Capacity.
Workbench shelves provide storage space as well as an adequate surface area for completing tasks. Materials like steel and laminate ensure that the heavy duty shelves can hold up to use in industrial environments. The shelves increase workbench storage capabilities and workspace size. They can be easily mounted and can upgrade any workbench.
Why customers choose this product
- Includes electrical outlets.
- Rear retaining lip prevents items from falling off the shelf.
- The 12" depth shelf offers plenty of room for storage.
- Made of steel for strength and resilience.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Material(s) | Steel |
|---|---|
| Global Product Type | Workbench/Table Accessories |
| Compatible With | Global Industrial® 60" Wide Workbenches |
| Type | Upper Shelf |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Compliance Standards | cETL; ETL |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Footnote 1 | Color: Blue |
| Footnote 2 | Weight Capacity: 100 lbs |
| Width | 60" |
| Depth | 12" |
| Special Features | 6 Single Outlets |
| Weight | Supports Up To 26 lbs |
You can only compare four products at once









