Product Description
Pro Slim Brief, Fits Devices Up to 14.1", Polyester, 14 x 1.5 x 10.5, Black.
Fully padded laptop compartment. Full length front pocket. Padded carry handles. Removable/adjustable shoulder strap.
Why customers choose this product
- Fully padded laptop compartment.
- Full length front pocket.
- Padded carry handles.
- Removable/adjustable shoulder strap.
Technical Specifications
| For Use With | Laptops |
|---|---|
| Global Product Type | Laptop/Tablet Cases |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Material(s) | Polyester |
| Carrying Handle | Yes |
| Shoulder Strap Indicator | Yes |
| Closure Type | Zipper |
| Maximum Device Size | 14.1" |
| Number of Compartments | 2 |
| Inner Width | 13.75" |
| Inner Depth | 1.25" |
| Inner Height | 10" |
| Width | 14" |
| Depth | 1.5" |
| Height | 10.5" |
| Lining | Polyester |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | For Laptops up to 14.1" |
You can only compare four products at once















