Mega Tall Storage Cabinet, 40 x 20.25 x 80.25, Gray
Sold out
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Made in USA
Product Description
Mega Tall Storage Cabinet, 40 x 20.25 x 80.25, Gray.
The Suncast Commercial® mega tall, four-shelf storage cabinet is made using state of the art blow molding technology that produces greater strength and durability. The cabinet's heavy-duty construction resists scratches, dents and rust. Each shelf can hold up to 200 lbs. and they will resist bending under the weight. For added security, this cabinet also features sliding latches at the top and bottom. They are quick and easy to assemble and require minimal tools. This cabinet is the perfect storage solution for any situation.
Why customers choose this product
- Metal-reinforced shelving.
- Multi-wall resin panels.
- Safely stores up to 800 lbs.
- Padlock ready doors (padlock not included).
Lead time: Non-Stock Item - Extended Delivery Time
Technical Specifications
| Color(s) | Gray |
|---|---|
| Global Product Type | Janitorial Closet Cabinets |
| Color Family | Gray |
| Overall Width | 40" |
| Overall Depth | 20.25" |
| Overall Height | 80.25" |
| Material(s) | Plastic |
| Material Type | Plastic |
| Maximum Weight Capacity | 800 lb |
| Interior Volume Capacity | 30.66 cu ft |
| Number of Compartments | 5 |
| Number of Shelves | 4 |
| Shelf Capacity (Weight) | 200 lb |
| Door Quantity | 2 |
| Lock | No |
| Top Thickness | 1.35" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















