Product Description
Assembled Storage Cabinet, 36w x 24.25d x 71.75h, Light Gray.
Industrial grade steel with on locking and one fixed, satin chrome double handles. HON "One Key" interchangeable lock core. Three-point locking system. Reinforced base with leveling glides. Tough construction provides extreme durability. Shelves adjust in 2" increments to accommodate different sized materials.
Why customers choose this product
- HON "One Key" core removable lock allows quick and easy re-keying.
- Three-point locking system.
- Reinforced base ensures stability.
- Tough construction provides extreme durability.
- Shelves adjust in 2" increments.
- Leveling glides adjust for uneven floors.
From HON®
- Assembled industrial-grade steel cabinets.
- HON "One Key" interchangeable lock core.
- Reinforced base with leveling glides.
- Tough construction provides extreme durability.
- Satin Chrome double handles with three-point locking system.
- Shelves adjust in 2" increments to accommodate different sized materials and are tested to 250 lbs.
Technical Specifications
| Color(s) | Light Gray |
|---|---|
| Global Product Type | Office & All-Purpose Storage Cabinets |
| Color Family | Gray |
| Overall Width | 36" |
| Overall Depth | 24.25" |
| Overall Height | 71.75" |
| Material(s) | Industrial Grade Steel |
| Material Type | Metal |
| Number of Shelves | 5 |
| Shelf Capacity (Weight) | 156 lb |
| Door Quantity | 2 |
| Lock | Yes |
| Caster Indicator | No |
| Glide/Feet Indicator | Yes |
| Glide/Feet Details | (4) Leveling Glides |
| Series Name | HON® Brigade® |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 12% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 24% |
| Total Recycled Content Percent | 36% |
| Special Features | 36w x 24.25d x 71.75h Cabinet—Five adjustable shelves. |
You can only compare four products at once















