Product Description
LED Desk Lamp Clamp Mount, Swing Arm, 34" High, Brushed Nickel/Black.
V-Light architect style clamp-on lamp uses a 10-Watt LED bulb (included) to offer good energy efficiency. Lamp features an elegant brushed metallic finish and offers a plastic clamp for a variety of mounting options. Lamp has adjustable swing arm positions as well as an on/off switch for user convenience.
Why customers choose this product
- Functional task lighting made possible with adjustable arm and shade.
- 3-point architect style arm adjusts from 24" to 34".
- Clamp-on mounting attaches to most work surfaces.
- Approved for use with 10 W LED bulb (included).
- Brushed metallic finish.
Technical Specifications
| Global Product Type | Clamp-On Table Lamps |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Height | 34" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 7.5" |
| Neck Type | Swing Arm |
| Lamp Shade Color | Brushed Nickel |
| Lamp Shade Material | Metal |
| Bulb Size | 10 W |
| Light Type | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















