Coil-Lock Wirebound Notebook, 3-Subject, Medium/College Rule, Randomly Assorted Cover Color, (150) 9.5 x 6 Sheets
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Made in USA
Product Description
Coil-Lock Wirebound Notebook, 3-Subject, Medium/College Rule, Randomly Assorted Cover Color, (150) 9.5 x 6 Sheets.
Oxford® notebooks come in fun, bright colors. Perforated sheets detach easily to keep your book neat and tidy. No-snag coil. Colors randomly assigned for each order.
Why customers choose this product
- Classic spiral notebooks come in bright colors.
- Coil-lock wire binding won't snag clothing or scratch desktops.
- Letr-Trim® perforated sheets for easy tear off.
- Durable card stock cover coated on one side.
Technical Specifications
| Global Product Type | General Purpose Notebooks |
|---|---|
| Pocket Sized | No |
| Book-Binding Type | Spiral Coil |
| Book-Binding Details | Coil-Lock Spiral Wire |
| Book-Binding Edge | Side |
| Cover Color | Randomly Assorted |
| Color Family | Multicolor |
| Cover Color Assortment | Black; Blue; Green; Purple; Red |
| Book-Spine Length | 9.5" |
| Book Width | 6" |
| Front-Cover Material | Card Stock |
| Back-Cover Material | Chipboard |
| Number of Subjects/Sections | 3 |
| Number of Section Dividers | 2 |
| Sheets per Book/Journal | 150 |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 9.5 x 6 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Rule/Format Type | Medium/College Rule |
| Sheet Ruling Size | 9/32" |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheet Perforation Details | Letr-Trim® |
| Dated | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Cover color is randomly selected when shipped—item may not ship as shown. |
You can only compare four products at once















