Product Description
Standard Bath Tissue, Septic Safe, 2-Ply, White, 420 Sheets/Roll, 96 Rolls/Carton.
Economical rolls provide the perfect solution for public restrooms utilizing standard-roll dispensers. Soft paper is gentle on the skin. Strong and reliable.
Why customers choose this product
- Economical.
- Soft.
- Reliable.
- Great for public restrooms with standard-roll dispensers.
Lead time: Non-Stock Item - Extended Delivery Time
Technical Specifications
| Global Product Type | Regular Roll Bath Tissues |
|---|---|
| Tissue Type | Toilet |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Sheets | 420/Roll |
| Width | 3.25" |
| Length | 4.25" |
| Color(s) | White |
| Roll Diameter | 4.25" |
| Septic Safe | Yes |
| Product Packaging | Roll |
| Compliance Standards | EPA Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 100% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
You can only compare four products at once















