Product Description
Pro Top Anti-Fatigue Mat, Rectangular, Black Closed Cell Surface, 24" x 36".
Help reduce fatigue from prolonged standing and increase worker productivity. Durable and economical solution features puncture-resistant top and 1/2" overall thickness. Beveled edges helps reduce the risk of slips, trips, and falls. Easy to maintain—just wipe clean. Perfect for airports, banks, hotels, assembly lines, and industrial areas.
Why customers choose this product
- Provides excellent comfort for long periods of standing.
- 1/2" vinyl construction ensures higher durability and better resilience than ordinary vinyl sponge mats.
- Provides support for one's back, legs and feet, helping to increase worker productivity.
- Vinyl foam structure is both durable and economical.
- Puncture-resistant surface for maximum durability.
- Beveled edges help reduce the risk of slips, trips and falls.
- Easy maintenance—just wipes clean.
- Ideal for use in customer service counters, register/check-out areas, airports, hotels, work stations, assembly lines, industrial areas, and banks.
Technical Specifications
| Indoor/Outdoor | Indoor |
|---|---|
| Global Product Type | Anti-Fatigue Mats |
| Compatible Surface | Carpeted & Hard Floors |
| Compatible Carpet | Flat to Low Pile |
| Mat Shape | Rectangular |
| Mat Surface | Closed Cell |
| Surface Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Backing Type | Textured |
| Backing Material | Polyvinyl Chloride (PVC) Foam |
| Mat Edge | Beveled |
| Surface Color | Black |
| Color Family | Black |
| Thickness | 0.5" |
| Width | 24" |
| Length | 36" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















