Product Description
Enjoy ease and great taste in little space with the Keurig K-Slim single-serve coffee maker. This coffee maker fits neatly on your countertop, making it the perfect choice for when space-saving and simplicity are important. The K-Slim brewer brings together the performance and simplicity that Keurig is known for, in a slim and sleek design. Choose from hundreds of flavorful K-Cup pod varieties of coffee, tea, cocoa, and more. With the K-Slim brewer, your delicious morning cup or midday pick-me-up is always ready in minutes, and you never have to sacrifice countertop space for taste again. You also get the convenience you desire with the capacity to brew up to four 8 oz cups before refilling the 46 oz removable water reservoir, and the ability to enjoy a fast and fresh-brewed 8, 10, or 12 oz cup at the push of a button. Removable drip tray accommodates travel mugs up to 7" tall and holds a full accidental brew for easy cleanup.
Why customers choose this product
- One-cup single-serve coffee maker, for in-home-use.
- Auto shut-off feature and manual start save power for your convenience.
- Removable 46 oz capacity water reservoir.
- Accepts K-Cups pods.
- Rated to UL 1082 and is intended for in-home use only.
- Less than 5" wide, fits neatly on your countertop.
- Brews three cup sizes—8, 10, or 12 oz—at the push of a button.
Technical Specifications
| Global Product Type | Single Cup Coffee Brewers |
|---|---|
| Number of Cups | 1 |
| Interior Volume Capacity | 46 oz |
| Width | 4.76" |
| Depth | 15.2" |
| Height | 12.14" |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















