Product Description
JBT Dispenser, 10.5 x 5 x 11, Transparent.
This junior bath tissue dispenser is made for any size restroom. The dispenser holds one roll of junior bath tissue. Just set the roll and leave the tip of the tissue hanging out to start using the dispenser. Easy cleanup with a damp cloth.
Why customers choose this product
- Recommended for public restrooms.
- Easy to clean with just a damp cloth.
- Installs easily on walls and restroom dividers.
- Dispenses any brand or quality of jumbo bath tissue (JBT.)
What's in the package
Key; Installation Screws
Technical Specifications
| Global Product Type | JRT Roll, Single Toilet Paper Dispensers |
|---|---|
| For Roll Size | 9" |
| Roll Type | JRT |
| Dispenser Capacity (text) | One Roll |
| Color(s) | Transparent |
| Material(s) | Plastic |
| Width | 10.5" |
| Depth | 5" |
| Height | 11" |
| For Use With | GEN9JUMBOB; GEN1511; GENULTRA9B; GENJRT2PLY; GEN1516; GEN202; GENJRT1000 |
| Guarantee | Yes, Against Manufacturer's Defects |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | Key; Installation Screws |
| Compliance Standards | ISO 9001 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















