Product Description
Enjoy your favorite coffees, teas, cappuccinos, lattes, and hot chocolate with the FLAVIA® AROMA. Brewing is simple! Choose from a variety of drinks, and in under a minute, you'll craft your custom beverage with just a push of a button. Perfect for any small office or supplementary spaces such as conference rooms, meeting spaces and more, the Flavia AROMA brewer offers a full range of cafe-style drinks in a small and compact countertop design for any office space. Brew coffees, teas, cappuccinos, lattes, and hot chocolate in three sizes, all ready in less than a minute. With no cleanup or mess and an easy-to-fill water tank, you can enjoy all your favorite custom beverages with just a push of a button. Automatic shut-off.
Why customers choose this product
- Perfect automatic brewer for an office with 30 employees or fewer.
- Quick, easy-to-use technology with single-serve drinks ready in 40-60 seconds.
- Crafts perfect coffees, lattes, cappuccinos, and hot chocolate from your favorite brands.
- Portable and easy-to-fill 81 fl oz water tank.
- Provides endless drink combinations.
- Hygienic pack-to-cup brewing process ensures nothing touches the ingredients other than hot water.
- Designed for no taste, allergen, or contaminant transfer; no mess, no cleanup.
Technical Specifications
| Global Product Type | Single Cup Coffee Brewers |
|---|---|
| Number of Cups | 1 |
| Interior Volume Capacity | 81 oz |
| Width | 10.5" |
| Depth | 11.6" |
| For Use With | Lavazza Flavia® Coffees, Teas, Specialty Drinks |
| Height | 14.3" |
| Color(s) | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















