Product Description
Verse Panel System Hanging Shelf, 60w x 12.75d, Gray.
Hang on panel (sold separately) to keep frequently used items within reach. Easy assembly without tools helps save valuable time. High end panels on sides prevent contents from slipping or falling off.
Why customers choose this product
- Hang on panel (sold separately) to keep contents within reach.
- Assembles without tools.
- End panels on sides prevent items from falling off.
From HON®
Use Versé® Panels to divide your office space and create utility areas and separate functions or departments, or wrap your existing desks to gain privacy.
- Versé office partitions are a simple, yet effective way to divide space and provide privacy.
- Design blends nicely with any desk.
- Variety of heights and widths can establish open sightlines or shield from distractions.
- With its quick and easy snap-on installation, Versé is excellent for temporary or short-term work environments.
What's in the package
Hanging Bracket
Technical Specifications
| Global Product Type | Partition & Panel System Shelves & Cabinets |
|---|---|
| Color(s) | Gray |
| Overall Width | 60" |
| Overall Depth | 12.75" |
| Overall Height | 14.5" |
| Material(s) | Steel |
| For Use With | HON® Versé® Panels |
| Series Name | HON® Versé® Series |
| Package Includes | Hanging Bracket |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















