Super-Soaker Wiper/Scraper Mat with Gripper Bottom, Rectangular, Charcoal Gray Loop Pile Surface, 46" x 72"
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Super-Soaker Wiper/Scraper Mat with Gripper Bottom, Rectangular, Charcoal Gray Loop Pile Surface, 46" x 72".
Need help getting a grip on dirt and moisture? Loop pile polypropylene fibers remove dirt and moisture, keeping your building clean and safe. The no-slip bottom creates a secure grip to carpet and smooth floors. Equipped with rubber backing and edges. Vacuum or professionally clean.
Why customers choose this product
- Loop pile polypropylene fibers remove dirt and moisture.
- No-slip bottom creates a secure grip to carpets and smooth floors.
- Equipped with rubber backing and edges.
- Vacuum or professionally clean.
- Rubber back and edges.
Technical Specifications
| Indoor/Outdoor | Indoor |
|---|---|
| Global Product Type | Scraper/Wiper Mats |
| Compatible Surface | Carpeted & Hard Floors |
| Compatible Carpet | Flat to Low Pile |
| Mat Shape | Rectangular |
| Mat Surface | Loop Pile |
| Surface Material | Polypropylene |
| Backing Type | Non-Slip |
| Backing Material | Styrene-Butadiene Rubber (SBR) |
| Mat Edge | Straight |
| Surface Color | Charcoal Gray |
| Color Family | Gray |
| Thickness | 0.38" |
| Width | 46" |
| Length | 72" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















