Product Description
Rely-On Olefin Indoor Wiper Mat, Rectangular, Black Cut Pile Surface, 48" x 72".
Economical continuous filament olefin on standard vinyl is ideal for light to medium traffic. Plush surface dries moisture from shoesholds up to 0.75 gallon of water per square yard. Gentle, color-blend pattern complements any décor.
Why customers choose this product
- Economical mat works great with light to medium traffic.
- Plush surface dries moisture from shoes.
- Able to hold 0.75 gallon of water per square yard.
- Gentle, color-blend pattern complements any décor.
Lead time: Non-Stock Item - Extended Delivery Time
Technical Specifications
| Indoor/Outdoor | Indoor |
|---|---|
| Global Product Type | Wiper Mats & Rugs |
| Compatible Surface | Hard Floors |
| Grade | Light to Medium Duty |
| Mat Shape | Rectangular |
| Mat Surface | Cut Pile |
| Surface Material | Olefin |
| Backing Type | Smooth |
| Backing Material | Vinyl |
| Mat Edge | Beveled |
| Surface Color | Black |
| Color Family | Black |
| Thickness | 0.38" |
| Width | 48" |
| Length | 72" |
| Absorbency Volume | Up to 0.75 gal per Square Yard |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















