Protector Series Mobile Glass Panel Divider, 49 x 22 x 81, Clear/Aluminum
Sold out
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Protector Series Mobile Glass Panel Divider, 49 x 22 x 81, Clear/Aluminum.
Due to the COVID-19 pandemic, social distancing and personal protection have become the new norm in order to stay safe. MasterVision introduces to you the Protector Series, designed specifically to protect you in public spaces. Self-Standing Transparent Glass Panel Divider is an important tool to help users maintain a safe space while acting as a protection shield. Integrated in a sturdy aluminum structure and has easy glide castors to give full mobility.
Why customers choose this product
- Sturdy and durable aluminum structure.
- Tempered clear glass for increased safety.
- Mobile and easily moved to different areas and spaces.
- Writable glass dry-erase surface to display notes and ideas.
- Use adhesive document holders to maximize the panel area.
- Easy to clean, sanitize, and disinfect.
Technical Specifications
| Global Product Type | Social Distancing Barriers |
|---|---|
| Color(s) | Clear/Aluminum |
| Overall Width | 49" |
| Overall Depth | 22" |
| Overall Height | 81" |
| Material(s) | Aluminum; Tempered Glass |
| Series Name | MasterVision® Protector Series |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















