Platinum Series Walk-Off Indoor Wiper Mat, Rectangular, Gray Carpeted Surface, 48" x 72"
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Made in USA
Product Description
Platinum Series Walk-Off Indoor Wiper Mat, Rectangular, Gray Carpeted Surface, 48" x 72".
Your co-workers, customers and visitors will find style and performance at their footsteps. These floor mats feature bold, lustrous nylon carpeting and a "picture frame" all-rubber backing. Dust, moisture and grime are stopped at the door. The reinforced border edges increase strength and durability. The innovative backing allows mat to lie flat at edges to ensure stability and help reduce risk of tripping.
Why customers choose this product
- Plush, solution-dyed nylon carpet for better absorption and colorfastness.
- Gripper all-rubber backing means long lasting performance and maximum durability.
- Certified High Traction' by the National Floor Safety Institute (NFSI).
- Simple to clean-just vacuum, use a carpet cleaner or commercially wash.
- Ideal for use in entrance ways, hallways, lobbies, service counters, office waiting areas, and high traffic walkways.
Technical Specifications
| Indoor/Outdoor | Indoor |
|---|---|
| Global Product Type | Wiper Mats & Rugs |
| Compatible Surface | Hard Floors |
| Mat Shape | Rectangular |
| Mat Surface | Carpeted |
| Surface Material | Nylon-Polypropylene |
| Backing Type | Textured |
| Backing Material | Rubber |
| Mat Edge | Reinforced Picture Frame |
| Surface Color | Gray |
| Color Family | Gray |
| Thickness | 0.38" |
| Width | 48" |
| Length | 72" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | NFSI Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Actual Size: 45" x 70". Due to the manufacturing process there is a tolerance of +/-5% in size. |
You can only compare four products at once















