Product Description
Mod Return Shell, Reversible (Left or Right), 42w x 24d x 29h, Sepia Walnut.
Add a desk shell or credenza shell to create an L-workstation. Desktop grommets help to organize power and data cables on the worksurface. Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
Why customers choose this product
- Add a desk shell or credenza shell to create an L-workstation.
- Desktop grommets help to organize power and data cables on the worksurface.
- Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
- Metal-to-metal fastening system for precise fit.
From HON®
- Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability.
- Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
- Choose between modern or traditional laminate finish options.
Technical Specifications
| Return Orientation | Reversible |
|---|---|
| Global Product Type | Reversible Returns |
| Color(s) | Sepia Walnut |
| Color Family | Walnut |
| Pedestal Count | 0 |
| Overall Width | 42" |
| Depth (Max) | 24" |
| Overall Height | 29" |
| Top Material | Laminate |
| Base Material | Laminate |
| Top Thickness | 2" |
| For Use With | To create an "L" workstation add a desk shell or credenza shell |
| Number of Drawers | 0 |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















