Product Description
Foundation Worksurface, 72" x 30", Shaker Cherry.
The work surface can be added to a base to create a fully functional workstation. The scratch-, spill- and stain-resistant laminate withstands heavy daily use. Two grommets neatly route cables and cords directly to the workstation. One-piece polypropylene backrest can be easily wiped down.
Why customers choose this product
- This work surface can be added to a base to create a fully functional workstation.
- The scratch-, spill- and stain-resistant laminate withstands heavy daily use.
- Two grommets neatly route cables and cords directly to the workstation.
From HON®
- All components feature attractive scratch- and stain-resistant laminate for an unbeatable combination of stunning beauty and rugged durability.
- Get the fundamentals and much more with the HON Foundation laminate collection.
- Worksurfaces are 1 1/8" thick.
Technical Specifications
| Global Product Type | Desk Tops |
|---|---|
| Series Name | HON® Foundation™ |
| Worksurface/Base Color | Shaker Cherry |
| Color Family | Cherry |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Material | Laminate |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Overall Width (Max) | 72" |
| Overall Depth (Max) | 30" |
| Pedestal Count | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















